Mazda MX-5 ND

Tak jsem se konečně dočkala, v jednom roce mi pod rukama prošly všechny generace MX-5, takže to si můžu vyškrtnout ze seznamu věcí, co musí každý petrolhead udělat! Přiznám se, že jsem se na ni vůbec netěšila, po tom, co jsem odcházela zklamaná od NC.

Bála jsem se, že bude moc měkká, moc velká a nebude tak pěkně zatáčet, jako NA a NB. Nejdřív jsem se vozila na místě spolujezdce a bylo to celkem fajn.

V interiéru má člověk vedle sebe na dveřích pruh laku, který příjemně rozveseluje interiér, i když to celkově moc není třeba, protože mně se interiér líbí – má kulaté výdechy klimatizace, krásné budíky a na palubce trčící infotainment display a jeho ovládání je jednoduché, buď klikáte přímo na display, nebo otáčíte joystickem, který je přímo ve středovém panelu.

Jediná nevýhoda je, že kvůli malé šířce panelu se musel joystick dát hodně dozadu a člověk musí mít hodně zkroucenou ruku k jeho ovládání. Další příjemnou věcí v interiéru je výhled z něj a teď nemluvím o tom, že jde sundat střecha, ale s Ondrou se nám moc líbily přední blatníky vytažené nahoru, takže vlastně člověk vidí kousek kapoty.

Pod kapotou se schovává motor o obsahu 2.0 s výkonem 160 koní, možná vám to přijde málo ale na české silnice úplně stačí, motor ožívá ve středních otáčkách, průběh motoru je krásně lineární. Moc se mi nelíbil zvuk, který vycházel z výfuku při jízdě, postupně mi však přirostl k srdci.

Do toho vám kulisa řadicí páky ukazuje, jak krátká umí být a člověku to hned zpříjemní den.

Recaro sedačky jsou velice pohodlné a celkový posed za volantem je příjemný.

Volant vám dává dostatek informací o tom, co se děje pod vámi, což mi u NC hodně chybělo. Auto už není punk, jako bývalo NA, ale na druhou stranu se vám nezlomí záda při jízdě přes nějakou nerovnost, podvozek je nastaven tak akorát, není to nejpohodlnější jízda, ale za to se vám odvděčí při ostřejší jízdě, je to příjemný kompromis. Karoserie se zdá být při jízdě příjemně tuhá. Jediná věc, co je trochu nešťastná je nedostatek odkládacího prostoru v interiéru a systém start-stop, který už nechvalně známe i z jiných aut.

Na závěr bych chtěla říct: Mazdo, díky, že NDéčkem odkazuješ na NA, všichni víme, že to je ta generace, díky které dostala MX-5 svého uznání a promítnout takovou legendu do moderního vozu se Ti zatraceně povedlo! Mazda MX- 5 se stala světovým autem roku 2016 a bylo velmi těžké se s ní loučit. Děkujeme za zapůjčení vozu půjčovně DREAM-CARS ! Kde si ji můžete také půjčit.

GALERIE

  • autor článku: Jessica Grmelová
  • autor fotek: Ondřej Haman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *