Mazda MX-5 NC supercharged

S Ondrou jsme měli možnost se projet v Mazdě MX-5 NC.

Jenže to nebylo jen tak obyčejné NC, jelikož má zabudovaný kompresor. Tím pádem se tato malá mrška dostává na výkon zhruba 280 koní. Mezi další úpravy musel přijít kompletní výfuk, jednotka, podvozek, brzdy atd.

 

Další vychytávka, která mě překvapila, byly automatické meziplyny. Když jsem řídila já, seděl vedle mě majitel a já už jsem zvyklá si při podřazování přidávat meziplyny, tak mi s úsměvem na rtu jen podotkl, že tady to přece dělat nemusím, ono si to dělá samo. NC je podle mě auto pro mastňáky. Automatická střecha, automatické meziplyny, elektronická zrcátka, zkrátka všechno supermoderní, elektronické a pohodlné. Jestli to je dobře nebo špatně je každého věc.

 

Pořád je to MX-5, takže se v zatáčkách cítí, jako doma, jenže… Jsem zvyklá na NA a tohle už prostě nebylo ono. Moc dobře to brzdí, je to velice pohodlné, ale co mi vadilo nejvíce, byla mdlost a mrtvost řízení. V každé zatáčce jsem cítila nebo spíš necítila, co se pode mnou děje a upřímně mě to docela rozhodilo, v autě jsem proto byla celkem nejistá a radši bych ji vzala někam na dálnici, než na klikatou silnici, i když jde asi o zvyk.

 

Abych však jen nehanila. Na moderní auto je to pořád skvělé auto. V zatáčkách se cítí dobře, má krátkou kulisu řazení, brzdí velice jistě a má příjemně tuhé pedály. Zvuk dodělávaného výfuku byl omračující.

 

Navíc Recaro sedačky mají úžasné boční vedení a obejmou vás vřele a jistě.

 

Dostáváme se ale konečně k tomu výkonu. Holy shit, to se jinak nedá říci, Miata s 280ti koňmi je už prostě něco a s autem tento výkon vskutku cvičí. Při jízdě říkám majiteli, ať se na mě nezlobí, že to tak vytáčím, ale že jsem zvyklá z NA, že to nejede a radši při svižnější jízdě nechávám vyšší otáčky a na to mě uklidňuje, že to je dobře, protože motor s kompresorem má raději vyšší otáčky kvůli tlaku, což mi vyhovuje, takže pokaždé, kdy polechtám plyn, mě výkon zaryje do pohodlných Recaro sedaček.

 

Výkon nastupuje díky kompresoru krásně lineárně, kdykoliv si o to řidič řekne. Proto je podle mě kompresor skvělé, ač dosti nákladné řešení nedostatku výkonu v MX-5. Celkově mohu říci, že jízda v NC je opět skvělým zážitkem.

 

GALERIE

  • autor článku: Jessica Grmelová
  • autor fotek: Ondřej Haman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *